sobota 1. listopadu 2014

Pravidla plavání – 2.díl

V minulém článku jsme shrnuli základní pravidla plavání týkající se startu a plaveckých způsobů
jako je znak či volný způsob. Dneska si připomene pravidla týkající se plaveckého způsobu prsa a motýlek. I když je čtení pravidel často nezábavné, je potřeba si uvědomit, že bez toho, abyste je znali, uspějete jen velmi těžko.


Správný pohyb

Nejdříve se tedy zaměříme na prsa. Záběr paží až ke stehnům je povolen po startu a po každé obrátce. Při takovém záběru může být plavec ponořen a také je dovolen delfínový kop, po kterém musí následovat prsařský kop. Během závodu je zakázáno se otočit na záda a po startu, při obrátce, musí tělo spočívat na prsou. Během celého závodu musí plavec udělat jeden záběr pažemi následovaný kopem nohama. Lokty musí být ponořeny, kromě posledního záběru před obrátkou, při jejím průběhu a při posledním záběru před cílem. Při prvním tempu po startu a při obrátce je dovoleno, aby ruce přesáhly úrovně kyčlí. Nohy musí pracovat souměrně. Střídavý kop nebo nůžkový pohyb nohama není dovolen. Při aktivní části kopu musí být chodidla vytočena směrem ven. Pro úspěšné dokončení cíle je potřeba se současně dotknout oběma rukama stěny bazénu na hladině, nad ní nebo pod ní.


U motýlka si musíte dát pozor, abyste se nepřetočili na znak. Od prvního záběru a po každé obrátce musí být tělo plavce v poloze na prsou. Kopy pod vodou v poloze na boku jsou dovoleny. Paže musí být  přenášeny nad vodou vpřed a vzad současně. Výjimku tvoří start a obrátky, kdy může plavec udělat tempo rukama pod vodou, ale musí se jimi dostat zpět na hladinu. Rovněž pohyby nohama musí být současné. Střídavý pohyb a prsařský kop není dovolen. Stěny se musí plavec dotknout oběma rukama na hladině, pod ní nebo nad ní v cíli a při každé obrátce. Až do dohmatu musí plavec udržet ramena ve vodorovné poloze. Pravidla jsou nezbytnou součástí každého sportu a jak víte, neznalost neomlouvá. Seznamte se s nimi a nenechte se zbytečně připravit o vítězství.

Žádné komentáře:

Okomentovat