úterý 9. prosince 2014

Dostat se v plavání „na hranu“

Jako konkurenti se pořád snažíme najít výhodu nad soupeři. V poslední době jsme se mohli setkat s výhodami, jako je nový tkaninový oblek nebo jiný slibný kus plavecké výbavy. Ale mnohem větší
diskuze se vedou v hledání výhod v oblasti mládežnického sportu. Jak lze spojit nové tréninkové metody s těmi vyzkoušenými a osvědčenými?
 
Staré osvědčené metody

Klub Wolverine a plavec Michael Klueh poskytli na toto téma v nedávné době rozhovor. Michael Klueh (se svolením Delfín) řekl: „viděl jsem posun směrem, kde je kladen větší důraz na rychlost a schopnost si vysokou rychlost udržet. To znamená, že určité vzdálenosti musí být obětovány procesu. Pokroky v plavání postupují mílovými kroky. Mí partneři na mě nevěřícně zírají, když jim říkám, jaké časy byly považovaný za velmi rychlé v dobách počátku mé kariéry“.
I když se může zdát, že nové metody převálcují ty staré, nestane se tak bez námitek. Například jeden z hlavních aspektů vědy je zkoumání všech možností, aniž by byla některá vyloučena dříve než je testována. V dlouhodobém horizontu tato ideologie přináší obrovský pokrok, ale je potřeba pracovat sezónu po sezóně, tady a teď a je potřeba mít na paměti, že se nacházíte uprostřed tohoto procesu.


Není žádným tajemstvím, že udržení vysoké úrovně je podpořeno suchými a silovými tréninky. K ověření takového postupu se podívejte na plavce jako Phelps nebo Lochte. Ale co když se podíváte na plavce jako je Michael Andrews? Ten vydává více energie na zemi než ve vodě. Postupně se získanými zkušenostmi se tyto metody uplatnily jako zmírnění monotónnosti tréninku ve vodě. Zdá se, že věda je na straně nově příchozích a tlačí více na stranu klidu. Klueh uvádí, že trenéři i sportovci s oblibou říkají „práce stále funguje“, ale možná se v tomto novém věku plavání toto tvrzení změní na „chytrá práce stále funguje“. Dostáváte se i vy na hranu mezi moderními a starými metodami?

Žádné komentáře:

Okomentovat