sobota 6. prosince 2014

Hypoxický trénink

Hypoxický trénink patří mezi velmi specifické metody v plavecké přípravě. Princip takového tréninku spočívá v omezování počtu nádechů a tedy snížení množství kyslíku a plicní ventilace. Dalo by se říci, že jde o simulaci pohybu ve vysokých nadmořských výškách. Cílem hypoxického tréninku je snížit počet vdechů během závodu. Tato forma tréninku je posuzována z dvou pohledů. Jeden říká, že je velice účinná u plavců, kteří mají problémy se zadržováním dechu při plavání. Druhý pohlíží na hypoxický trénink jako na neefektivní metodu, která vyžaduje velké úsilí a disciplínu. Jak vnímáte hypoxický trénink vy?

Pravidelný trénink

Hypoxický trénink je využíván při výuce plavání a plaveckých způsobů a také při kondiční přípravě. Plavání s tzv. „řízeným“ dýcháním se uplatňuje rovněž při nácviku záběrů a koordinaci končetin. Hypoxický trénink nenarušuje plaveckou polohu a naopak zvyšuje koncentraci a prostor, což je velice důležité při soustředění právě na záběrové pohyby. Zadržení dechu je součástí kondičních tréninků, kdy se neustále zvyšuje zátěž. Hypoxický trénink využijí především sprinteři při závodě na trati 50 nebo 100 metrů, přičemž někteří závodníci plavou tratě na 50 metrů bez nadechnutí. To vše, ale vyžaduje silnou vůli a sebekontrolu, protože zadržení dechu vyvolává často velmi nepříjemné pocity.


Hypoxický trénink je vždy žádoucí provádět s další osobou, která na vás bude dohlížet. Nepřeceňujte své síly, vše má svůj čas! Je uváděno, že překonat nutkání na nádech a tedy určitý bod zlomu, vyžaduje obrovskou trpělivost a vůli. Vhodnost hypoxického tréninku je stále diskutováným tématem. Větší úspěchy střídají menší a tak neexistuje jednotný názor na tuto tréninkovou metodu. Máte zkušenosti s hypoxickým tréninkem? Myslíte, že zvyšuje odolnost, koncentraci a motivaci nebo že je pro plavce zbytečný?

Žádné komentáře:

Okomentovat